Dezodorant Ałun Crystal – czy taki naturalny?

dezodorant ałun crystal
by

Na rynku tyle rodzajów dezodorantów, antyperspirantów i w ogóle, że nie sposób je zliczyć. Ja się skusiłam ostatnio na dezodorant typu Ałun. Czy słusznie?

Polak mądry po szkodzie. Niestety. Tak było i ze mną – słyszałam piąte przez dziesiąte, kupiłam, a dopiero potem poczytałam…

Ok, więc kawa na ławę – czy dezodorant Crystal jest zdrowy i naturalny? Nie bardzo. Czy jest lepszy od zwykłych dezodorantów i antyperspirantów? Tak. Czy istnieją zdrowsze i bardziej naturalne produkty od niego? Tak.

Czym jest Crystal

Czyli generalnie mój wybór nie był taki najgorszy, bo mimo wszystko zaczęłam stosować produkt o szczebelek lepszy niż wcześniej (czyli zwykłe dezodoranty popularnych firm). Niestety tylko o jeden, a niewiele w tym przypadku brakowało do dwóch. Dlaczego? Jak się później dowiedziałam, istnieją dwa rodzaje dezodorantów ałunowych – potassium alum oraz ammonium alum. Crystal jest tym drugim, tym gorszym. Potassium alum występuje naturalnie w przyrodzie, następnie jest pozyskiwany, obrabiany i masz dezodorant. Ammonium alum jest wytwarzany syntetycznie. To tak w skrócie.

wady i zalety ałunu

Wady ałunu

  • Aluminium. Zazwyczaj ludzie decydują się zmienić swój dezodorant na ałun, bo nie zawiera on aluminium – tylko rzekomo! Jest to totalna nieprawda i przykre jest, że producenci nie potrafią się do tego przyznać tylko na siłę próbują nam mydlić oczy. Inną sprawą jest, że wchłanialność aluminium przez skórę jest bardzo mała oraz że dezodoranty to nie jedyne jego źródło.
  • Działanie. Dla jednych będzie wadą, dla innych zaletą. Ałun nie hamuje zbytnio potliwości, co dla niektórych z Was będzie minusem – nadal się pocimy, co może przeszkadzać.
  • Stosowanie. Ałun nakładamy zwilżając go wodą, co może ograniczyć stosowanie go w różnych miejscach. Mi to akurat nie przeszkadza :).

Zalety ałunu

  • Brak szkodliwych dodatków. Ałun jest bezzapachowy, nie zawiera barwników, parabenów i innych szkodliwych dodatków. Tym zdecydowanie góruje nad drogeryjnymi dezodorantami.
  • Wydajność. Ałun jest bardzo, bardzo wydajny! 120 g kupimy już za około 30 zł (choć pewnie można znaleźć taniej) i wg zapewnień producenta starczy nam na rok przy codziennym stosowaniu. Podejrzewam, że może nawet starczyć na dłużej, patrząc, jak go mało ubywa.
  • Działanie. Zalety działania, czyli nie hamuje pocenia. Ałun zabija bakterie neutralizując przykry zapach, lecz nie zatyka porów. Jest to dużo lepsze dla naszego zdrowia, mimo wszystko powinniśmy się pocić. Dla mnie działanie ałunu jest na plus.

Dla mnie mimo wszystko jest więcej plusów niż minusów, więc wykorzystam swój ałun do końca. Gdybym wiedziała to wszystko wcześniej, zapewne bym go nie kupiła tylko szukała bardziej naturalnego i zdrowego rozwiązania. Znacie takie alternatywy?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share

Trochę awanturna, trochę zbyt szczera i bardzo szczęśliwa :) Z uporem maniaka przekonuje innych, że optymistyczne podejście do życia jest fajne i że czekolada jest ustawową łapówką na świecie.