Cuba Libre – prosto z Kuby

drink cuba libre
by

Cuba Libre, jeden z najprostszych i najbardziej znanych drinków świata. Tylko trzy składniki, a efekt… w sam raz na każdy wieczór :).

Uważa się, że ten prosty drink powstał na Kubie, kiedy szalała wojna z Ameryką. W ramach zgody, symbolicznie połączono składniki ważne dla obu stron – kubański rum i colę. Prawdy w tym tyle, że faktycznie na Kubie drink powstał, ale nie podczas wojny, ponieważ ta skończyła się zanim Coca-Cola była na Kubie dostępna. W każdym razie szacuje się, że Cuba Libre pija się od 1900 roku.

Składniki:

  • rum
  • cola
  • sok z limonki (opcjonalnie; u mnie kropla olejku z limonki)
  • kostki lodu

W czym pić Cuba libre

Najpopularniejszą opcją jest szklanka typu long. Wzięło się to z czasów prohibicji, kiedy Amerykanie maskowali alkohol pijąc Cuba Libre. Stąd zazwyczaj wybiera się długą wysoką szklankę, więc spokojnie możecie wziąć taką w jakiej pijecie zawsze colę ;). Ale tak naprawdę to oczywiście nie ma ścisłej zasady, nie ma tak, że w jednej ten drink smakuje lepiej, w innej gorzej, także w sumie to wybierzcie taką szklankę, w jakiej Wam będzie wygodnie :).

Jak zrobić Cuba Libre

Jak zawsze znajdą się specjaliści, którzy mówią: najpierw lód, potem sok z limonki, rum, a na końcu cola. Zapewne jest jeszcze milion innych sposobów. U mnie to wygląda tak: rum (jakieś dwa centymetry ;D), cola, kostki lodu, a na koniec dosłownie kropla olejku z limonki Young Living.

Co do „jakieś dwa centymetry” – to mój sposób odmierzania alkoholu ;p. Przy drinkach prawie zawsze najpierw nalewam alkohol, a odmierzam go właśnie na centymetry. Mierzę od dna. Ilość zależy od szklanki (wielkość, szerokość), od rodzaju alkoholu nie szczególnie ;D. W szklance typu long 2 cm to ilość odpowiednia dla mnie, uważam to raczej słabszy drink niż mocniejszy.

cuba libre z limonką

Limonka w Cuba Libre

Jak już pisałam limonka jest składnikiem opcjonalnym. Drink Cuba Libre jest też znany jako rum z colą (rum & coke), i ta wersja jest właśnie bez limonki. Z limonką ten drink wg mnie ma ciekawszy smak, ale że limonki są u nas zazwyczaj dosć drogie… to od jakiegoś czasu często zastępuję limonkę w drinkach (różnych) olejkiem z limonki Young Living. Jeśli przeliczyć to na drinki… i na limonki… wychodzi nam jakieś 30 gr na drink, a z jednej buteleczki możemy mieć aż 250 drinków! No i smak jest inny niż z soku, wg mnie lepszy do takich drinków gdzie limonka jest tylko drobnym dodatkiem :).

To jak, spróbujecie Cuba Libre? :) Czy już znacie ten drink i go regularnie pijecie?

Zapisz

Share

Trochę awanturna, trochę zbyt szczera i bardzo szczęśliwa :) Z uporem maniaka przekonuje innych, że optymistyczne podejście do życia jest fajne i że czekolada jest ustawową łapówką na świecie.